Iscar DCM 0394-118-063A-3D 0.394" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200537 ISO: DCM 0394-118-063A-3D
Description
ISCAR 3200537 0.394" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6200 91.95MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.1800 29.97MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM