Iscar DCM 0374-130-039B-3.5D 0.374" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200972 ISO: DCM 0374-130-039B-3.5D
Description
ISCAR 3200972 0.374" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.2800 83.31MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.2990 32.99MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM