Iscar DCM 0374-112-050A-3D 0.374" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200650 ISO: DCM 0374-112-050A-3D
Description
ISCAR 3200650 0.374" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4500 87.63MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1000 27.94MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM