Iscar DCM 0335-114-035B-3.5D 0.35" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200970 ISO: DCM 0335-114-035B-3.5D
Description
ISCAR 3200970 0.35" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1460 79.91MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.1420 29.01MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM