Iscar DCM 0295-148-050A-5D 0.295" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200763 ISO: DCM 0295-148-050A-5D
Description
ISCAR 3200763 0.295" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7800 96.01MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.4600 37.08MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM