Iscar DCM 0295-102-031B-3.5D 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200968 ISO: DCM 0295-102-031B-3.5D
Description
ISCAR 3200968 0.295" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0200 76.71MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.0240 26.01MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM