Iscar DCM 0295-089-050A-3D 0.295" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200762 ISO: DCM 0295-089-050A-3D
Description
ISCAR 3200762 0.295" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0700 77.98MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.8700 22.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM