Iscar D3N 0945-142-125R-1.5D 0.945" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362965 ISO: D3N 0945-142-125R-1.5D
Description
ISCAR 3362965 0.945" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.7300 145.54MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 1.9500 49.53MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM