Iscar D3N 0945-142-125A-1.5D 0.945" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362964 ISO: D3N 0945-142-125A-1.5D
Description
ISCAR 3362964 0.945" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.7300 145.54MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 1.9500 49.53MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM