Iscar D3N 0906-453-125A-5D 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3346982 ISO: D3N 0906-453-125A-5D
Description
ISCAR 3346982 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7600 222.50MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 5.0400 128.02MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM