Iscar D3N 0906-272-125R-3D 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3363050 ISO: D3N 0906-272-125R-3D
Description
ISCAR 3363050 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9490 176.50MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 3.2300 82.04MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM