Iscar D3N 0906-272-125A-3D 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346981 ISO: D3N 0906-272-125A-3D
Description
ISCAR 3346981 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9490 176.50MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 3.2300 82.04MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM