Iscar D3N 0906-138-125R-1.5D 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362963 ISO: D3N 0906-138-125R-1.5D
Description
ISCAR 3362963 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5910 142.01MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.8700 47.50MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM