Iscar D3N 0906-138-125A-1.5D 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362962 ISO: D3N 0906-138-125A-1.5D
Description
ISCAR 3362962 0.906" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5910 142.01MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.8700 47.50MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM