Iscar D3N 0866-260-100R-3D 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3363049 ISO: D3N 0866-260-100R-3D
Description
ISCAR 3363049 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6000 167.64MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 3.1000 78.74MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM