Iscar D3N 0866-130-100R-1.5D 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362961 ISO: D3N 0866-130-100R-1.5D
Description
ISCAR 3362961 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3000 134.62MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 1.8000 45.72MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM