Iscar D3N 0866-130-100A-1.5D 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362960 ISO: D3N 0866-130-100A-1.5D
Description
ISCAR 3362960 0.866" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3000 134.62MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 1.8000 45.72MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM