Iscar D3N 0827-413-100R-5D 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3363077 ISO: D3N 0827-413-100R-5D
Description
ISCAR 3363077 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0440 204.32MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 4.6000 116.84MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM