Iscar D3N 0827-248-100R-3D 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3363048 ISO: D3N 0827-248-100R-3D
Description
ISCAR 3363048 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1850 106.30MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 2.9500 74.93MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM