Iscar D3N 0827-126-100R-1.5D 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362959 ISO: D3N 0827-126-100R-1.5D
Description
ISCAR 3362959 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1500 130.81MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 1.7000 43.18MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM