Iscar D3N 0827-126-100A-1.5D 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362958 ISO: D3N 0827-126-100A-1.5D
Description
ISCAR 3362958 0.827" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1500 130.81MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 1.7000 43.18MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM