Iscar D3N 0787-394-100A-5D 0.787" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3346974 ISO: D3N 0787-394-100A-5D
Description
ISCAR 3346974 0.787" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7660 197.26MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 4.3800 111.25MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM