Iscar D3N 0787-236-100A-3D 0.787" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346973 ISO: D3N 0787-236-100A-3D
Description
ISCAR 3346973 0.787" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1910 157.25MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 2.8000 71.12MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM