Iscar D3N 0748-374-100R-5D 0.748" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3363075 ISO: D3N 0748-374-100R-5D
Description
ISCAR 3363075 0.748" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4970 190.42MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 4.1700 105.92MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM