Iscar D3N 0748-224-100A-3D 0.748" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346971 ISO: D3N 0748-224-100A-3D
Description
ISCAR 3346971 0.748" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0010 152.43MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 2.6700 67.82MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM