Iscar D3N 0709-354-100R-5D 0.709" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3363074 ISO: D3N 0709-354-100R-5D
Description
ISCAR 3363074 0.709" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2190 183.36MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 3.9500 100.33MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM