Iscar D3N 0669-335-075R-5D 0.669" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3363073 ISO: D3N 0669-335-075R-5D
Description
ISCAR 3363073 0.669" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7020 170.23MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.7300 94.74MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM