Iscar D3N 0669-335-075A-5D 0.669" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3346968 ISO: D3N 0669-335-075A-5D
Description
ISCAR 3346968 0.669" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.7020 170.23MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.7300 94.74MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM