Iscar D3N 0472-141-063R-3D 0.472" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3363036 ISO: D3N 0472-141-063R-3D
Description
ISCAR 3363036 0.472" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.2880 108.92MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.6900 42.93MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM