Iscar D3N 0472-071-063R-1.5D 0.472" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3362923 ISO: D3N 0472-071-063R-1.5D
Description
ISCAR 3362923 0.472" Exchangeable Head 3 Flute Drills with Coolant Holes and Round Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5800 90.93MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 0.9800 24.89MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM