Ingersoll YD2500200C8R01 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3221212 ISO: YD2500200C8R01
SKU: 1108332
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221212 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 7.8700 199.90MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM