Ingersoll YD2500125C8R01 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240410 ISO: YD2500125C8R01
Description
INGERSOLL 3240410 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 4.9200 124.97MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM