Ingersoll YD2500075C8R01 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240409 ISO: YD2500075C8R01
Description
INGERSOLL 3240409 0.9843 (25.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 2.9500 74.93MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM