Ingersoll YD2400192C8R01 0.9449 (24.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3221211 ISO: YD2400192C8R01
Description
INGERSOLL 3221211 0.9449 (24.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 7.5600 192.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM