Ingersoll YD2400120C8R01 0.9449 (24.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240408 ISO: YD2400120C8R01
SKU: 1108338
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3240408 0.9449 (24.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 4.7200 119.89MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM