Ingersoll YD2300184C8R01 0.9055 (23.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3221210 ISO: YD2300184C8R01
SKU: 1108330
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221210 0.9055 (23.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 7.2400 183.90MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM