Ingersoll YD2300069C8R01 0.9055 (23.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240405 ISO: YD2300069C8R01
Description
INGERSOLL 3240405 0.9055 (23.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.7100 68.83MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM