Ingersoll YD2200176C8R01 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3221209 ISO: YD2200176C8R01
SKU: 1108329
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221209 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 6.9300 176.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9010 22.89MM