Ingersoll YD2200110C8R01 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240404 ISO: YD2200110C8R01
Description
INGERSOLL 3240404 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 4.3300 109.98MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9010 22.89MM