Ingersoll YD2200066C8R01 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3240403 ISO: YD2200066C8R01
Description
INGERSOLL 3240403 0.8661 (22.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 2.6000 66.04MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9010 22.89MM