Ingersoll YD2100168C8R01 0.8268 (21.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3221208 ISO: YD2100168C8R01
SKU: 1108328
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221208 0.8268 (21.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.6100 167.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM