Ingersoll YD2000100C8R01 0.7874 (20.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3208482 ISO: YD2000100C8R01
Description
INGERSOLL 3208482 0.7874 (20.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 3.9400 100.08MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM