Ingersoll YD2000066SRR00 .7874-.8228 QwikTwist Body
Part Number: ING3221126 ISO: YD2000066SRR00
SKU: 1108327
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221126 .7874-.8228 QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4600 138.68MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 2.6000 66.04MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM