Ingersoll YD1900095C8R01 0.7480 (19.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3208478 ISO: YD1900095C8R01
Description
INGERSOLL 3208478 0.7480 (19.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 3.7400 95.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM