Ingersoll YD1900062SQR00 .7480-.7835 QwikTwist Body
Part Number: ING3221125 ISO: YD1900062SQR00
SKU: 1108326
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221125 .7480-.7835 QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3500 135.89MM
Shank/Pilot Dia 0.7480 19.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 2.4400 61.98MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM