Ingersoll YD1800144C8R01 0.7087 (18.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211148 ISO: YD1800144C8R01
Description
INGERSOLL 3211148 0.7087 (18.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.6700 144.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM