Ingersoll YD1800060SPR00 .7087-.7441 QwikTwist Body
Part Number: ING3221124 ISO: YD1800060SPR00
SKU: 1108325
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221124 .7087-.7441 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.9700 126.24MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 2.3600 59.94MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM