Ingersoll YD170013618R01 0.6693 (17.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211147 ISO: YD170013618R01
Description
INGERSOLL 3211147 0.6693 (17.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 5.3500 135.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM