Ingersoll YD160012818R01 0.6299 (16.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211146 ISO: YD160012818R01
Description
INGERSOLL 3211146 0.6299 (16.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 5.0400 128.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM
Cut Dia Max 0.6650 16.89MM