Ingersoll YD150012018R01 0.5906 (15.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211145 ISO: YD150012018R01
Description
INGERSOLL 3211145 0.5906 (15.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 4.7200 119.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM